środa, 28 października 2015

Buty specjalne wzór 928/MON

Buty specjalne wzór 928/MON
Jeden z czytelników tego bloga zwrócił się z propozycją opisania wzoru 928 MON.
Modle ten właśnie dotarł do mnie i w najbliższym czasie postaram się o nim więcej napisać.
Jak zawsze, myślę, że po miesiącu buty te pójdą pod nóż. Tak samo już to zrobiliśmy z butami wojskowym Bundeswehry: pustynnymi, BW 2000 i BW 2005 oraz wzorem MON 926.
enter image description here

26 komentarzy:

  1. Pod nóż :D Brzmi niepewnie i czekam na nie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chce w nich pochodzić przy ujemnych temperaturach i w śniegu a tu jak na złość zimy nie widać :-(

      Usuń
  2. Witaj Autorze bloga,
    Na wstępie dziękuję za pieczołowite podejście do wszelkich opisów,
    Sporo pomogły mi Twoje opisy oraz sprawy "pod nóż" - zwłaszcza teraz, gdy na dniach chcę kupić jakiś konkretny model obuwia,
    Przez myśl przechodziły mi zimówki dla MON 933 - po przeczytaniu odpuszczam je na rzecz mojego komfortu cieplnego,
    Szukam butów na zimę, konkretnie górskie szlaki. W obecnej aurze wysoko w tatrach może być sporo śniegu, a że sylwester tuż tuż manewry po szlakach w dni noworoczne będą wskazane, Co do butów - kwota przeznaczona to max 260 zł,
    Na pierwszy ogień idą Buty BW Bordschuhe Winter LFZ - buty lotnicze, nowe,
    Koszt ok. 150 zł,
    Czy miałeś doczynienia z powyższym obuwiem ? Czy brodzenie w śniegu ( oczywiście w parze ze stuptutami ) nie złamie tych butów i zachowają wodoodporność ?
    Buty są lekkie i myślę, że nie powinienem się bać o ich paroprzepuszczalność,
    Drugie obuwie na liście to meindl -cena jest trochę droższa, więc szukam okazji i konkretnego modelu
    Chyba, że mógłbyś polecić mi inne obuwie ?
    Dziękuję uprzejmie za odpowiedź,
    Pozdrawiam,
    Karol

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. BW Bordschuhe Winter LFZ- widziałem je ale nie chodziłem w nich. Musisz mieć na uwadze, słowo WINTER w nazwie nie jest tu bezzasadne. Skóra na tych butach jest wprawdzie cieńsza niż w BW2005 1,8 do 2,0 ale posiadają one ocieplenie typu Thinsulate połączoną z membraną. Gramatura tej ociepliny wynosi 550 g/m2 , grubość 10 mm czyli jak na buty typowo zimowe normalnie. Latem/wiosną może być jednak ciepło ze względu na grubą warstwę ocieplającą. O butach Meindl nie mogę nic powiedzieć. Tutaj przedstawiam opisy butów, ich cechy charakterystyczne ale wybór konkretnego modelu zależy do Ciebie.

      Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź. Przemyślę jeszcze zakup obuwia, ale możliwe że na Bordschuhe się zdecyduję. Pierwszy test będzie w dzień Nowego Roku na górskich szlakach

    OdpowiedzUsuń
  4. Miałem kiedyś ten model butów (wykonany przez firmę Demar).
    Były na tyle ciasne, że nie mogłem do nich zakładać grubej skarpety i zimą często doskwierało mi zimno.
    I nie podczas wypadów za miasto tylko zwyczajnie jak się stało i marzło zimą na przystanku.
    Bardziej mnie ciekawi czemu te buty się nie przyjęły w naszym wojsku.
    One miały być typowo butami zimowymi czy specjalnego przeznaczenia górskimi lub dla komandosów?
    Z butów wojskowych to mam jeszcze nieśmiertelne duńskie glany HILDEN (tak z 8-9 lat) i nadal są w dobrym stanie choć kilka razy lądowały u szewca.
    Mam też letnie buty WP produkcji Demaru kupione bo w Hildenach latem bywało za gorąco. Ich system wiązania to rewelacja choć podeszwa bardzo szybko się starła na asfalcie. Za to zimą jak się założyło grubą skarpetę to było mi w nich cieplej niż w MON928 w cienkiej skarpecie.

    OdpowiedzUsuń
  5. "Jak zawsze, myślę, że po miesiącu buty te pójdą pod nóż. Tak samo już to zrobiliśmy z butami wojskowym Bundeswehry: pustynnymi, BW 2000 i BW 2005 oraz wzorem MON 926."
    Chyba wkradł się czeski błąd i zamiast MON 926 powinno być 933. ;)
    A tak w ogóle to jestem bardzo ciekawy tego jak wyglądają w środku 928 (przecięte) tym bardziej, że sam użytkuję aktualnie te buty od demara i potwierdzam zdanie kolegi, że ciężko założyć grubszą skarpetę. W przypadku moich butów gniecie mi wtedy małego palca w lewej stopie (w prawej akurat jest ok). Dodatkowo standardowe wkładki nie należą do najwygodniejszych, podeszwa twarda i po dłuższym marszu daje się to we znaki. Obecnie testuję inne wkładki z tymi butami i wg. mnie jest poprawa. Dodatkowo warto też nadmienić, że but jest dosyć sztywny, może nie jak but narciarski ale jednak. O ile w marszu mi to bardzo odpowiada to już przy prowadzeniu samochodu jest niewygodnie. Piszę to wszystko w odniesieniu do BW2000 które użytkowałem przez ostatnie 8 lat i w których w końcu podeszwa się odkleiła. :)
    A propos MON 926. Miałem je od Wojasa i niestety ale jeden but (prawy) miał jakąś wadę fabryczną. Podeszwa (ta w środku buta) wykonana była z czegoś co pod względem łatwości łapania wilgoci i późniejszego schnięcia przypominało grubą tekturę. W lewym bucie wszystko było ok, natomiast prawy praktycznie po każdym marszu wymagał suszenia (zdarzyło mi się nawet wspomagać ryżem). Ostatecznie skończyły na śmietniku bo nie zawsze miałem możliwość aby zostawić je na noc z wyjętymi wkładkami w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Efekt tego był taki, że prawy but po prostu zapleśniał w środku. X_x
    Btw.
    Bardzo fajny blog. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam,
    moje pytanie może jest błahe, chciałem kupić wojskowe buty z przeznaczeniem do jazdy motocyklem. Typowo motocyklowe nie odpowiadają mi pod wieloma względami. Zastanawiałem się jeszcze na strażackimi ale nie mam wiedzy w tym obszarze. Buty powinny cechować usztywnioną kostkę i choć trochę chronić goleń. Obecnie mam 30 letnie skutery i kończą swój żywot.
    pozdr.
    Darek

    OdpowiedzUsuń
  7. Przyda ci się ten link
    bip.skw.gov.pl/download/47/1167/Zalaczniki_do_SIWZ_ZP21.pdf
    Dokumentacja techniczna 928 mon

    OdpowiedzUsuń
  8. Czekam niecierpliwie na szerzy opis tych butów. Jest po mrozach, więc można już chyba ocenić je w każdych warunkach :)
    Co do kolegi, który pyta o buty na motocykl - ja używam strażackich Herkulesów (model z membraną, czyli szyty czerwoną nitką). Jeżdżę cruiserem, więc nogi do przodu. Zwykłe buty wojskowe są za krótkie i podwiewa na piszczele. Te są znacznie wyższe, więc dlatego są ok. Są też lepsze niż jakieś kawaleryjki, bo mają konkretną podeszwę i blachę w palcach. Na motocyklu sprawują się b. dobrze - dobrze wyczuwasz biegi, nie przemakają. Chodzi się w nich też bardzo dobrze (miasto, lasy, gruzowiska i inne ruiny), nawet w największe upały. Wtedy można rozpiąć zamek i jest znacznie lepszy przewiew. W upały po całych dniu w tych butach noga pozostaje całkowicie sucha. Świetnie sprawdziłby by się jako buty do lasu, ale kosztowały mnie 5 stów, dlatego do takich zastosować czaję się właśnie na MON-928.

    OdpowiedzUsuń
  9. Autorze bloga - czy jest możliwość skontaktowania się poza tym blogiem? Na stronie nie mogłem znaleźć jakichkolwiek namiarów.
    Chciałbym zadać pytanie odnośnie butów Demar Master D12, względnie ich porównania z BW2005. Akurat stałem się ich posiadaczem i nie wiem, czy pewne rzeczy w nich tak mają być, czy może lepiej nawet odesłać z powrotem, póki 14 dni nie minie...

    Paweł

    OdpowiedzUsuń
  10. Jest moze planowany test butow Adidas GSG9.2 Einsatzstiefel (wersji normalnej i pustynnej)?
    PawelW

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje pierwsze buty taktyczne to były GSG 9. Mało kto wie, ale były one produkowane w Polsce już jakieś 15 lat temu. W mojej ocenie to już nie jest ta sama jakość co dawniej. A wracając do pytania, to raczej nie planuje. Po pierwsze koncentruje się na butach typowo wojskowych głównie Bundeswehr i MON (jak przynajmniej ostatnio widać) a z drugiej strony, buty kupuje normalnie w sklepie, albo na aukcjach, ale z normalną cenę. Często całkiem nowe buty rozcinam na pół. Za każdym razem jest trochę żal tych paru stówek. Właśnie poszły pod nóż te 928, więc w końcu coś nowego tu napiszę. Autor.

      Usuń
  11. Da rade o informację jak wypadły testy? Mam chrapkę na te buty :D
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Przyłączam się do prośby o wyniki testów. Choćby nawet jakieś ogólne uwagi, bo zdaję sobie sprawę, że napisanie pełnej recenzji wymaga trochę pracy.
    Jedno czy dwa zdania o stosunku jakości do ceny oraz czy nadają się jako buty całoroczne, ze względu na stan moich obecnych butów uratowałoby mi nogi :)

    OdpowiedzUsuń
  13. To już prawie rok od zapowiedzi posta. Coś się w tej materii ruszyło naprzód?
    pabeloo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ups, rzeczywiście ten czas szybko leci. Buty już rozcięte i przygotowane

      Usuń
  14. Też jestem ciekawy recenzji bo od jakiegoś czasu mam zamiar je zakupić

    OdpowiedzUsuń
  15. Halo co z recenzją czekam i czekam :)

    OdpowiedzUsuń
  16. A recenzji jak nie było tak ni ma. A tu trzeba decydować do końca tygodnia zimowe 928 czy 933?

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam serdecznie,
    Również chciałbym bardzo gorąco zmotywować autora do umieszczenia recenzji. Proszę nie trzymać fanów w niepewności... już i tak długo czekają.
    pozdrawiam
    Pablo

    OdpowiedzUsuń
  18. Zimowe całkiem dobre w zimie nie przemakają w błocie

    OdpowiedzUsuń
  19. czekamy na recenzje ,ostatnio zakupiłem orginalne kupczaki za 150 dla porównania mam 928 protektor i widać różnice w jakości wykonania

    OdpowiedzUsuń
  20. Minął ponad rok od rozcięcia butów i dalej nie ma recki? :(

    OdpowiedzUsuń
  21. Prosimy o recenzje co tam w środku sie kryje

    OdpowiedzUsuń
  22. Po pierwsze primo :-) skomplementuje bloga. Czytam go nie pierwszy raz i uważam, że jest bardzo fachowy i pomocny. Szukam butów na co dzień które zastąpiły by moje "józefy".
    Zastanawiam się własnie nad mon 938 - chociaż jest to but zimowy i tego trochę się obawiam oraz nad protectorami np.: commando. Za mon przemawia Vibramowa podeszwa - mam taką w jednych butach trekingowych i uważam że jest naprawdę świetna. Za Protectorem przemawia ogromna ilość pozytywnych opinii. Gdyby któs miał jąkąś wskazówkę które lepsze jako uniwersalne obuwie to chętnie przyjmę sugestie :-)

    OdpowiedzUsuń