sobota, 6 września 2014

Buty Bundeswehry II gatunek

Buty Bundeswehry II gatunek o co w tym wszystkim chodzi ? 


Na rynku pojawia się dużo butów wojskowych Bundeswehry w II gatunku, które z reguły pozbawione są gwarancji czy też butów przeznaczonych na "rynek cywilny".



1. Buty oryginalne nowe i kontraktowe w I gatunku


Oczywiście każdy chciałby mieć gwarancję, że nabywa buty oryginalne. W tym celu należy się upewnić, że buty pochodzą od jednego z dostawców dla Bundeswehry. Aktualnie buty BW 2005 dla Bundeswehr dostarczają trzy firmy. Najlepiej sprawdzić na stronie producenta czy buty znajdują się aktualnie w ofercie



1. HAIX - Schuhe Produktions- und Vertriebs Gmb (Deutschland)  
    http://www.haix.de/

2. Iturri (Deutschland)   
     http://www.iturri.com/pl

3. Prabos plus a.s (Czechy)   
     www.prabos.pl

(aktualizacja dostępności 17.09.2014)

   

2. Buty oryginalne nowe w II i III gatunku

Buty dostarczane przez dostawców do Bundeswehry, poddawane są bardzo rygorystycznej kontroli. Jak bardzo rygorystycznej? Podczas odbioru dostawy z całej partii, tzn. np 6000 par (cały tir) wystarczy, że z badanej próbki w 22 parach (AQL 2,5*) zostaną stwierdzone wady wówczas cały transport jest odsyłany do producenta, gdzie muszą zostać poprawione. Przy ponownej dostawie już tylko 14 par może posiadać wady. Trzeciej szansy nie ma. Schluß, vorbei. (pozamiatane ;)
Czasami zdarza się, że butów tych nie można już poprawić ze względu na niezgodność ich z normami Bundeswehry, np. 
  • zbyt duża nasiąkliwość i przemakalność, 
  • zbyt słabe połączenie cholewki z podeszwą skutkujące odklejaniem się podeszwy 
  • inne mniejsze wady jak np. niewłaściwe haki.
co jednoznacznie dyskwalifikuje te buty, które nie mogą zostać odebrane przez Bundeswehr
i trafiają na rynek wtórny.


Klient w tej sytuacji nie potrafi ocenić czy wybrane buty mają jakąś znaczącą wadę i ryzykuje, że odpadnie podeszwa czy też szybko przemokną. Być może jednak te buty mają tylko drobną wadę, która nie ma wpływu na użytkowanie?
Żaden sprzedawca w sklepie nie jest Wam w stanie powiedzieć dlaczego dany but jest w II gatunku.
Nawet gdy się dowiesz , że jest skaza na skórze, to nie wiesz czy jest to jedyna wada. Nie myśl, że tego rodzaju wada nie ma najmniejszego wpływu na użytkowanie ani tym bardziej przeznaczenie buta. Może jest ich więcej tylko nikt o nich nie wie ? 
Pamiętaj nie masz prawdopodobnie ani wiedzy ani narzędzi aby ocenić dlaczego but jest w II gatunku. 

Kupno takich butów to jest ruletka, jeżeli masz duszę hazardzisty to zaryzykuj!

Jeżeli są to starsze buty mogą pochodzić one od jednego z wcześniejszych dostawców


  1. Kaiman
  2. Stumpp und Baier Gmbh
  3. Baltes Gmbh

Numery dostawców butów wojskowych dla Bundeswehr

Każdemu z dostawców w Bundeswehr przyporządkowano "numer dostawcy" - numery te znajdują się na języku *
  1. Haix 1
  2. Itturi**
  3. Kaiman 70
  4. Stumpp und Baier Gmbh 1437
  5. Baltes Gmbh 2985
  6. Prabos 6414
  7. Prabos 0001 (produkcja dla Litewskich Sił Zbrojnych, niektóre loty (pierwsze) bez numeru)*** 
* Model BW 2005 dostarczany był przez firmę Prabos również dla armii holenderskiej. But jest identyczny       wg. tych samych norm, tylko oznaczenie na języku jest inne.
** Nie posiadam wszystkich numerów, więc jeżeli ktoś potrafi uzupełnić te informację, proszę o komentarze.
*** Update z dn. 15.11.2014


UPDATE: 15.10.2014
Bundeswehra zaczyna wprowadzać od połowy roku 2014 nowy ujednolicony 5-cio cyfrowy system oznaczania numerów dostawców. W chwili obecnej niektórzy dostawcy mają pojedynczą cyfrę inni podwójną (Kaiman) a dla innych przewidziano 4 cyfry (poz. 4,5,6).

Nowe dostawy obuwia (pewnie nie tylko) będą od połowy roku 2014 oznaczane już tylko 5-cio cyfrowym numerem dostawcy !

UPDATE: 17.10.2014
W butach dla armii holenderskiej, które są identyczne jak model dla Bundeswehr, dane na języku nie są perforowane tylko tłoczone brązową folią. 
Oznaczanie może być następujące 285 M 08 0319, czyli : rozmiar/tęgość/rok dostawy/numer dostawcy 0319 wskazuje na firmę Prabos.

  3. Buty używane

Utylizacja butów byłaby dla Bundeswehr zbyt droga, dlatego buty są wystawiane co jakiś czas na aukcję i sprzedawane na tony (zaledwie 500 par to już jest 1 tona). Wygrywający kupuje  całą ilość za parę euro i następnie odsprzedaje innym podmiotom.
W tym wypadku jest duże prawdopodobieństwo, że mamy buty oryginalne jednak mogą one być już bardzo zużyte. 
Rekruci otrzymują np. 2 pary butów bojowych BW 2005 tak aby w razie potrzeby jedna para mogła wyschnąć. Regułą jest, że jedna z par jest katowana przez cały okres służby a druga "leżakuje". Po zakończeniu służby żołnierze zabierają je do domu i zatrzymują dla siebie albo odsprzedają na aukcjach. Z tego względu czasami na niemieckim ebayu można znaleźć buty w dobrym stanie. 
Tutaj nie ma reguły czy kupować buty używane czy nie. Wszystko zależy od ich stanu, wieku (zdecydowanie nie polecam kupna butów starszych niż 5 lat) i chyba przede wszystkim od Twojej wrażliwości - czy buty które ktoś obcy nosił przepocone codziennie przez 12 miesięcy lub dłużej na nogach, będą odpowiednie dla Ciebie ?
Należy pamiętać, że zarodniki grzybów są niezwykle wytrzymałe i potrafią przetrwać w butach nawet parę miesięcy. Później hodujesz takiego obcego, którego trudno się pozbyć.
Zaprzeczam również pojawiającym się informacjom , że skóra jest nasączana jest "antygrzybicznymi chemikaliami" * - kompletna bzdura. Wręcz przeciwnie Bundeswehra stawia bardzo wysokie wymagania wszystkim materiałom nie tylko pod względem fizyko-chemicznym ale również pod kątem ekologii. Z tego względu nie są stosowane żadne zbędne substancje chemiczne. Nie ma zresztą potrzeby. Buty w Buneswerze pozostają własnością żołnierza i po zakończeniu służby zabiera obie pary do domu. Drugi mit, buty posiadają jakieś "certyfikaty dezynfekcji" wystawione przez BW. Tam nikt się w takie rzeczy nie bawi. 

*[Wszystkie materiały muszą być wolne od  substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.]


Dlaczego nie polecam butów starszych niż 5-7 lat ? Wynika to z faktu, że zastosowany do produkcji międzypodeszwy poliuretan (PU), który pomimo swoich licznych zalet jest mało odporny na promienie ultrafioletowe. Dlatego można przyjąć, że w butach starszych niż 5-7 lat proces starzenia PU jest tak zaawansowany, że połączenie międzypodeszwy z PU z gumową podeszwą może być już osłabione.  
Nie oznacza to jednak, że spotka Was coś takiego jak na tym zdjęciu.  


Odklejona podeszwa w BW 2005 1


Odklejona podeszwa w butach wojskowych nie zdarza się za często, jednak ryzyko w starszych butach jest dużo wyższe. 
Musicie mieć również na uwadze, że tego rodzaju podeszwy zwykły szewc nie jest Wam w stanie przykleić, gdyż  starzenie PU  jest już zaawansowane i nie ma możliwości przyklejenia podeszwy do czegoś nietrwałego.

4. Rożnego rodzaju podróbki

Osobną grupę stanowią rożnego rodzaju podróbki produkowane przez firmy, które nigdy nie dostarczały butów dla wojska. Buty te z reguły szyte są na dalekim wschodzie i jakością materiałów znacznie odbiegają od przyjętych norm Bundeswehry. 
Przetargi na buty wojskowe są przetargami otwartymi, czyli firmy z całego świata mogą zaoferować obuwie. Dlaczego jednak do tej pory , żadna z tego rodzaju firm nie otrzymała kontraktu skoro są w stanie zaoferować buty tak tanio?
Nie słyszałem aby którakolwiek z produkujących firm zlecała produkcję gdzieś na Dalekim Wschodzie. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niedostateczna jakość oraz złe parametry fizyko-chemiczne skór. 


Wojsko nie może pozwolić sobie na kompromisy i mierną jakość obuwia. Również dostawcy dla wojska w tym wypadku dla Bundeswehry nie mogą sobie pozwolić na dostarczanie butów niepełnowartościowych, bo przy tak ostrej kontroli istnieje ryzyko, że cała dostawa zostanie zwrócona, co byłoby związane ze stratami idącymi w setki tysięcy euro. 

Tutaj zacytuję jeszcze zdanie z poprzedniego mojego posta: 
W wypadku butów wojskowych dostarczanych do Bundeswehry ilość tych badań jest wręcz absurdalna. Dla przykładu badanie skóry podlega na przebadaniu ponad 40 ! parametrów fizycznych i fizyko-chemicznych w akredytowanym laboratorium. Dla podeszwy badane jest ca. 12 parametrów. Z tego względu buty wojskowe dostarczane do Bundeswehry charakteryzuję się tak doskonałą jakością i trwałością, która często nie jest dostępna w butach cywilnych. 
Ma to odzwierciedlenie również w cenie nowego obuwia."
-----------------------------------------
Update: listopad 2015
Nie tylko firmy z dalekiego wschodu podrabiają te buty. Coś takiego można znaleźć również na naszym rodzimym rynku.  

Przeczytaj więcej na ten temat w poście:

http://buty-wojskowe.blogspot.com/2015/08/podrobki-bundeswehry.html
-----------------------------------------


5. Model 933/MON - trzewiki zimowe

Patrząc tylko na cholewkę można powiedzieć, że jest to wierna kopia modelu BW 2005.
Więcej informacji dotyczących modelu 933/MON w następnym poście. 




* Kontrola jakości według AQL  (ang. Acceptance Quality Limit ) jest to statystyczne narzędzia dla kupujących i/lub kontrolerów jakości
Wymagany poziom jakości (AQL) jest określany jako maksymalny odsetek defektów, który na potrzeby procesu inspekcji może być zaakceptowany jako standardowa średnia w procesie produkcji.
Standard oparty na AQL jest zwykle używany przez Ministerstwo Obrony.

Żródła:
1. zdjęcie pochodzi z forum www.tactical.pl/

Updates:
19.09.2014 dodano zdjęcie i informację o procesie starzenie poliuretanu

6 komentarzy:

  1. Cześć,
    na moich butach BW2005 jest oznaczenie 0115. Co to za producent?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 0115 nic mi to nie mówi. Może napisz kiedy i gdzie kupiłeś, będzie może łatwiej coś ustalić.

      Usuń
  2. Kupione w ubiegłym tygodniu na www.prabos.pl

    Całe oznaczenie:

    275 107
    01 15

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli kupiłeś w firmie Prabos, to firma Prabos jest producentem tych butów wojskowych. Sprzedają tylko własną produkcję. A oznaczenia to: rozmiar/ tęgość; miesiąc produkcji/ rok produkcji czyli 01 15. Czyli nowe sztuki. Jeszcze pewnie klejem pachną.

      Usuń
  3. Witam,
    nie chcę niczego ujmować, insynuować, ani zarzucać firmie Prabos, ale chciałbym dowiedzieć się, czy wiadomo ci coś na temat, czy przywoływana przez Prabos norma - Norma: ČSN EN ISO 20347 O2 FO WR CI SRC - jest identyczna z niemiecką normą dla butów bw2005 (8430-0039), wg której produkowane i akceptowane są buty przeznczone bezpośrednio dla Bundeswehr ?
    Inaczej mówiąc, czy oferowany przez Prabos "cywilny" gatunek I-szy jest tożsamy (pod względem wszelkich parametrów jakościowych, określonych i wymaganych przez Bundeswehr), z gatunkiem I-szym "wojskowym" - buty bezpośrednio dla BW? Czy może mamy do czynienia z pewnym normatywnym dualizmem czyli dla BW idzie ten prawdziwy gat.I, a co nie przejdzie ostrej kontroli wojskowych, przeznacza się na rynek cywilny, również jako gat.I?
    Jeśli gat.I-szy, to jest gat. I-szy i nie ma żadnego cudowania, to czy oznacza to, że Czesi dla butów bw2005 sprzedawanych na cywilnym rynku, stosują równie restrykcyjne normy jakościowe co BW?

    Może jestem zbyt upierdliwy, ale jak to się mówi, niejedne cuda widziałem i po prostu chciałbym się upewnić o faktycznym stanie rzeczy. W naszej rzeczywistości, swego czasu, była to powszechna praktyka - gat. I-szy zawsze był gat.I-szym, niezależnie gdzie trafiał (kraj vs.zagranica), tyle że zmieniały się tylko "troszku" parametry fizyko-chemiczne wyrobu krajowego i na zagranice (ach te normy zakładowe), he, he, he. Ale to już zamierzchła przeszłość, mam nadzieję. Choć niestety przykłady, że podobne praktyki wciąż funkcjonują jest casus z niemiecką tzw. chemią gospodarczą: proszki i inne, trafiającą na nasz rynek i na rynek niemiecki. Choć producent zapewnia, że żadnej różnicy jakościowej nie ma i takie tam różne inne banialuki, to jednak praktyka konsumencka dowodzi zupełnie czego innego. I jak tu wierzyć potentatom?

    pozdrawiam
    Paweł

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dotyczy proszków.

      "[...]A Polacy przyzwyczajeni przez lata socjalizmu do marnej chemii domowej wsypują do pralek bardzo dużo proszku.
      Producenci o tym wiedzą, więc... bez konsekwencji mogą rozcieńczać proszki przeznaczone do sprzedaży w Polsce. I rzeczywiście tak robią![...]"
      źródło:
      http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,134698,14832397,Niemieckie_proszki_sa_lepsze_niz_polskie__Jak_tanio.html


      Dotyczy butów.

      źródło:
      http://www.pips.pl/pl/akty_i_ustawy_prawne/oznaczenie-obuwia-ochronnego.html

      TABELA 4

      Norma 20347 O2 mówi tylko, że taki but musi mieć :

      - Zabudowana pięta (czyli,że nie są to klapki lub sandały)
      - Podeszwy odporne na olej napędowy.
      - Właściwości antyelektrostatyczne.
      - Absorpcja energii w części piętowej
      - dodatkowo przepuszczalność wody i absorpcja wody

      Poczytaj jeszcze raz uważnie (!) o butach BW 2005 i sprawdź, czy BW2005
      spełnia te wymagania.

      Norma 20347 jest międzynarodową normą dotyczącą szeroko pojętego obuwia zawodowego, natomiast
      norma 8430-0039 jest normą dotyczącą konkretnie tego modelu Kampfschuh, Männer,
      direktangespritzte Sohle . Nie można więc porównywać tych obu norm.
      W tym poście masz podane nazwy również innych producentów ale chyba przy Twoim nastawieniu będziesz miał podobny dylemat przy wszystkich butach niezależnie od producenta.

      Nie ufasz, nie kupuj. Innej rady nie mogę Ci dać.

      Usuń